Informacja Administratora

Zakończenie II etapu Projektu "Polska Folklorem Malowana"

Realizacja II etapu projektu

Dzieci z grupy „Smerfy”, „ Skrzaty” i „Plastusie” brały udział w realizacji ogólnopolskiego projektu „Polska folklorem malowana – poznajemy regiony etnograficzne Polski”. W I etapie, jesienią ubiegłego, udaliśmy się na spacer po najbliższej okolicy naszego przedszkola w poszukiwaniu ciekawych miejsc, obiektów kultury i przyrody. Efektem tych działań był album fotograficzny ukazujący niezwykle urokliwy klimat warszawskiego Mirowa. Z tych zdjęć oraz materiałów przygotowanych przez grupę Skrzatów i Plastusi powstała prezentacja o naszym mikroregionie. W II etapie przeprowadziliśmy cykl zajęć polegający na zapoznaniu dzieci z materiałami przygotowanymi przez przedszkolaków i uczniów z różnych regionów Polski, a dokładnie Przedszkola nr 15 w Toruniu, Szkoły Podstawowej nr 2 w Łowiczu , Szkoły Podstawowej nr 64 w Krakowie, Przedszkola Publicznego nr 8 w Brzegu, Przedszkola im. Św. Virginii CB KCECAK w Krakowie, Przedszkola Miejskiego 123 w Łodzi, Przedszkola Samorządowego nr 2 Dywity w Bielsko-Biała, Szkoły Podstawowej nr 2 w Bielsku Podlaskim.
Dzieci z grupy Smerfów oglądały prezentacje multimedialne, zdjęcia regionalnych strojów. Poznały nazwy części stroju łowickiego wykorzystując grę „ubierankę” na jednej z tematycznych stron internetowych. Była to pierwsza nasza próba działania przy użyciu komputera. Wykonały papierową wersję łowickiego pasiaka – zapaski. Odwiedzając wirtualnie Toruń i okolice mówiły o odkryciu Mikołaja Kopernika. Toruń to przede wszystkim jednak pierniki. Dzieci poznały legendę o toruńskich „katarzynkach”. Nie mogliśmy nie pokusić się o zmierzenie się z legendarnym wypiekiem i sami upiekliśmy pierniki. Były wspaniałe!!!
Podczas „podróży” do Małopolski skupiliśmy się głównie na Krakowie. Dzieciom  z Grupy Smerfów i Skrzatów, bardzo spodobały się krakowskie szopki, parada smoków i jamników. Poznaliśmy legendę o smoku wawelskim, dzieci wykonały pracę plastyczną przedstawiającą mieszkańca jaskini pod Wawelem.
Grupa Skrzatów odwiedziła  Brzeg – piastowskie miasto, poznały herb miasta, zabytki – Zamek Piastów Śląskich- obecnie muzeum, Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, przyrodę otaczającą miejscowość – park Centralny, Fontanna Chłopiec z łabędziem, Kościół Świętego Mikołaja, Dworzec Pkp, Ratusz. Dzieci również odwiedziły Podhale i Tatry, obejrzały prezentacje multimedialną, słuchały piosenki pt.. „ Hej, góral ja ci góral”, Zobaczyły chatę góralską, widok na tatry z morskiego oko, dzieci dowiedziały się, że mieszkańcy tego regionu to górale podhalańscy, dzieci poznały legendy o „ Dzielnym giewoncie” i „ Śpiących rycerzach”, poznały strój podhalański, taniec zbójnicki i góralski.
Plastusie  spośród placówek biorących udział w projekcie wybrały Przedszkole Samorządowego nr 2 Dywity Bielsko-Biała, drugie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Bielsku Podlaskim. Dzieci z ciekawością i entuzjazmem oglądały prezentacje multimedialne obu miejscowości. W trakcie oglądanie kilkoro dzieci podzieliło się własnymi doświadczeniami z pobytu w omawianych miejscowościach. Po zapoznaniu się z materiałami każde dziecko stworzyło swoją pracę plastyczną pt. „Charakterystyczne elementy poznanego regionu – stroje ludowe”. Tu przedszkolaki wykazały się ogromną spostrzegawczością, błyskotliwością i pomysłowością. Powstała dużo ciekawych, kolorowych prac z wykorzystaniem pasteli. Na zakończenie naszej podróży powstała mapa Polski z odwiedzonymi przez nas miastami.

Zapraszamy do oglądania zdjęć z naszych podróży!